building-1080592_1280

Řešíte stavbu, rekonstrukci nebo potřebujete opravy v domácnosti?

Komentáře: 0

Možná se to nezdá, ale výběr správného řemeslníka je v rámci celé akce to nejdůležitější. Zde je 5 zásadních bodů, na které musíte myslet, abyste vybrali toho pravého.

  1. Cena, rychlost nebo kvalita
  2. Oprávnění
  3. Reference
  4. Smlouva
  5. Záloha

Odpovědi na tato témata připravil odborný server Nejřemeslníci.cz

  1.  Cena, rychlost nebo kvalita?

Toto věčné dilema je nutné promyslet hned na začátku, protože vše další se od něj odvíjí.

Nejvyšší cena neznamená nutně nejlepší kvalitu a nejrychlejší realizaci.  Pokud si zvolíte jako prioritu cenu nejnižší, na kvalitě provedení a komunikaci s řemeslníkem se to pravděpodobně ale projeví. Čím větší zakázka, tím je rozdíl markantnější.

U rekonstrukce bytového jádra nebo rekonstrukce rodinného domu, víme ze zkušenosti, že nejnižší cena s sebou mnohdy přináší riziko problematické komunikace a také méně kvalitních materiálů a provedení prací.

Pokud se do realizace chcete pustit poprvé, mohl by se vám hodit přehled průměrných cen zakázek, který byly realizovány přes NejŘemeslníky. Průměrné ceny naleznete spolu s dalšími užitečnými informacemi v jednotlivých tématech.

Rychlost realizace nebo opravy je dalším důležitým faktorem. Pro zakázku většího rozsahu, o které už delší dobu přemýšlíte nebo víte, že bude potřeba ji udělat, doporučujeme začít shánět řemeslníka s dostatečným předstihem. U některých projektů, jako je nová střecha nebo celková rekonstrukce, i více než půl roku dopředu.

Řemeslníků je sice spousta, ale těch opravdu šikovných, spolehlivých a cenově přijatelných je pořád nedostatek. Dle našich zkušeností ti nejlepší a ověření řemeslníci mají často naplněnou kapacitu a například v srpnu přijímají někteří zakázky až na listopad nebo dokonce až na příští rok.

Pokud tedy chcete nábytek na míru, kuchyňskou linku, rekonstrukci bytu/domu, novou střechu nebo třeba fasádu a máte vše potřebné včetně financí, není čas ztrácet čas a oslovujte a poptávejte řemeslníky dopředu.

Pokud neseženete dodavatele ve vašem okolí, můžete zkusit z větší vzdálenosti. Většina řemeslníků, pokud mají volnou kapacitu, nemá problém za zakázkou dojet. Musíte počítat ale s tím, že ať bude řemeslník na zakázku dojíždět z domova nebo se ubytuje ve vašem okolí, poznáte to na faktuře.

  1. Má řemeslník na potřebnou činnost oprávnění (certifikát)?

Některé obory vyžadují, aby řemeslník byl opravdovým odborníkem. Určitě byste nechtěli, aby vám instalatérské, elektrikářské nebo topenářské práce dělal někdo, kdo sice říká, že to umí, ale nemá na to, takříkajíc, žádný důkaz.

V dnešní době snadno dostupných informací bychom doporučovali ověření výpisu ze živnostenského listu. Ten je veřejně dostupný na internetu a zjistíte, na jaké živnosti má řemeslník oprávnění. Na tento krok nezapomínejte minimálně u vysoce odborných činností – jako jsou zmiňovaní elektrikáři, instalatéři a topenáři.

Slušný a poctivý řemeslník, který je skutečným odborníkem na svoje řemeslo, by zároveň neměl mít problém doložit vám aktuální certifikáty o proškolení na specializované činnosti.

A jaká oprávnění byste měli chtít u jednotlivých profesí vidět?

Elektrikáři

Samostatně pracující elektrikář musí mít osvědčení z Vyhlášky 50/1978 sbírka Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu ze dne 19. května 1978 o odborné způsobilosti v elektrotechnice. To, kterou konkrétní činnost může takový elektrikář vykonávat určuje paragraf, na který má osvědčení.

Elektrikář, od kterého si chcete nechat udělat novou elektroinstalaci v bytě/domě nebo hromosvod, by měl mít vyhlášku 50 a minimálně §6 (zaměstnanec s dozorem), lépe §7 nebo §8.

Pokud potřebujete udělat revizi elektroinstalace nebo hromosvodu, tak by řemeslník, kterého si vyberete, měl mít konkrétně vyhlášku 50, §9.

Plynaři

Plynaři podléhají vyhlášce č. 85/1975 Sb., která stanovuje oprávnění osob a charakteristiku činností u plynových zařízení a ČSN 38 6405 „Plynová zařízení. Zásady provozu“. Vyhláška se vztahuje na organizace, které vyrábějí, montují, provozují, opravují, udržují plynová zařízení nebo provádějí jejich revize (§1 odst. 1 vyhlášky). Mezi ně patří například rozvody plynů či zařízení na spotřebu plynů spalováním (§ 1 odst. 2 písm. f) a g) vyhlášky).

Instalatéři, topenáři

Pro živnost “instalatér, topenář” je třeba odborného vzdělání a alespoň 3 let praxe v oboru pod dohledem odborníka. Zároveň se na topenářství vztahují normy ČSN EN 12170 (Tepelné soustavy (otopné soustavy) v budovách – Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání – Tepelné soustavy (otopné soustavy) vyžadující kvalifikovanou obsluhu) a ČSN EN 12171 (Tepelné soustavy (otopné soustavy) v budovách – Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání – Tepelné soustavy (otopné soustavy) nevyžadující kvalifikovanou obsluhu) a na instalatérské práce normy ČSN 75 5409 a ČSN 75 5410.

Ostatní profese

Existují živnosti, které jsou zahrnuty do tzv. Volných živností. Pokud ale vybíráte řemeslníka, od kterého chcete postavit dům, měl by mít v živnostenském listě víc, než jen oprávnění na “Přípravné a dokončovací práce a specializované stavební činnosti”. Tuto živnost může získat v podstatě kdokoli, i bez odborného vzdělání. Naopak, pokud má vybraný řemeslník v živnostenskému listě uvedeny živnosti s názvem “zedník”, “truhlářství a podlahářství” atd., musel řemeslník doložit při vzniku oprávnění doklad o odborném vzdělání v oboru a alespoň 3leté praxi pod dohledem.

Neříkáme, že řemeslník, který nemá odbornou živnost není šikovný nebo je automaticky podvodník. Doporučujeme ale chtít pak po řemeslníkovi reference a ukázky jeho prací. Ty vám ostatně prozradí nejvíce.

  1. Má řemeslník veřejné reference?

Reference by měly být při výběru řemeslníka jednou z nejdůležitějších věcí. Pokud se na to podíváme úplně zjednodušeně, tak u řemeslníka, který má dobře zpracované, doložené reference a rád vám je ukáže, se většinou vyplatí počkat, až bude mít čas. A případně si i připlatit. Naopak u řemeslníka, který má čas okamžitě, vypráví vám, kolik toho umí a už realizoval, ale není schopen ukázat jedinou fotku nebo hodnocení, doporučujeme volit opatrný přístup. Mohlo by se stát, že budete velmi nemile překvapeni.

Pokud vybíráte řemeslníka na doporučení od přátel nebo známých, chtějte vždy vidět alespoň práci, kterou realizoval u nich.

V případě, že vybíráte na doporučení i v případě, že hledáte řemeslníka sami, se zkuste dozvědět co nejvíc. V dnešní době vás velká část firem a řemeslníků odkáže na svoje webové stránky nebo některý z portálů, kde mají své zakázky uvedené. Například na portálu NejŘemeslníci si můžete konkrétní firmu dohledat a podívat se, jakou zkušenost měli ostatní zákazníci.

  1. Mám trvat na smlouvě?

Ano. To je v tomhle případě jediná správná odpověď. Chráníte tím sami sebe a svoje peníze. Řádně sepsaná smlouva o díle je zákonná ochrana platná pro všechny strany.

Co tím myslíme?

V první řadě na smlouvě trvejte kvůli sobě. Pokud by se vám výběr řemeslníka přece jen nepodařil. S řádně sepsanou smlouvou můžete vymáhat dokončení prací, reklamaci (předělání) nebo třeba vrácení zálohy.

Zároveň je ale smlouva ochranou i pro řemeslníka, přestože to řada z nich neví. Opět mluvíme ze zkušenosti – často slyšíme, že zákazník si objednal řemeslníka, domluvil si s ním zakázku, nechal ho s pracemi začít nebo třeba udělat většinu práce a potom řemeslníka odbyl s tím, že už nechce, aby v pracích pokračoval. Bez smlouvy se v takovém případě spravedlnosti, ani peněz, nedomůžete.

  1. Mám souhlasit se zálohou předem?

Záloha předem je hodně diskutované téma. Řada řemeslníků ji požaduje. Někteří to zdůvodňují špatnou zkušeností se zákazníky, kteří po dokončení zakázky nechtějí platit. Jiní argumentují tím, že nechtějí kupovat materiál na svoje náklady – kdyby si zákazník rozmyslel použitý materiál nebo realizaci zakázky, aby jim v materiálu nezůstaly finance a nemuseli řešit, kde ho udat a použít.

Jestli řemeslníkovi zálohu dát, je tedy na vás. Záleží to především na důvěře, kterou ve vás řemeslník/firma vzbuzuje, sepsání smlouvy a referencích. Pokud řemeslníka sháníte s dostatečným předstihem, určitě najdete i takového, který zálohu chtít nebude. Nezapomeňte si hlavně o zaplacené záloze nechat vystavit doklad o převzetí.

Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?

Nabídka nemovitostí

Nové články