money-2696229_1280

10 důvodů, proč nyní prodat svou nemovitost

Komentáře: 0

Mnoho lidí se nás ptá, jaký bude vývoj cen na nemovitostním trhu. Křišťálovou kouli nemáme, ale můžeme se opřít o nějaká data, která nám trh poskytuje. Ptáte-li se, zda nyní prodat svou nemovitost, níže uvádíme 10 důvodů, proč je nyní vhodný okamžik.

1. Přívětivé sazby

ČNB, se svou uvolněnou měnovou politikou a základní sazbou (dvoutýdenní repo) klesla z 2 % na 0,25 %, což znamená velmi přívětivé úrokové sazby u hypoték, a tím pádem zvýšený zájem o nemovitosti. Čísla z hypotečního trhu naznačují, že by rok 2020 mohl být rekordní z hlediska objemu poskytnutých hypoték. ČNB zároveň zmírnila svá doporučení, podle nichž se snažila ovlivňovat, komu mohou komerční banky poskytnout nebo neposkytnout hypotéku.

2. Zrušení daně z nemovitosti

Zrušení daně z nemovitosti rozpohybovalo na trhu další poptávku. Této poptávce je nyní možné jít naproti.

3. Snížení daňového odpočtu ze zaplacených úroků

Vládní návrh sice měl zrušit po 1. lednu 2022 možnost daňového odpočtu ze zaplacených úroků u nových hypoték z daňového základu, to však neprošlo. Odpočet byl snížen o polovinu a to na 150 000 Kč/rok. Při nízkých hypotečních sazbách bude opět mnohem jednodušší prodat nemovitost nyní.

4. Pokles ekonomiky

Je tu riziko poklesu ekonomiky ČR v příštím roce z důvodu možné třetí a čtvrté vlny koronaviru, s čímž souvisí zvýšení nezaměstnanosti a snížení počtu bonitních zájemců o nemovitosti.

5. Nedostatek nabídky na trhu

I když objem dokončených bytů v bytových domech byl loni nejvyšší od roku 2009 a počet nově zahájených projektů se vyrovnal roku 2008, výkon pozemního stavitelství letos klesá a poptávka i přes C-19 je stále silná, může cenu prodávající v dnešní době více nadsadit. Obzvláště, vlastní-li nemovitost v lukrativní lokalitě.

6. Příležitost pro starší byty

V Praze, kde je poptávka po nemovitostech nejvyšší, se staví ani ne polovina toho, co by trh unesl. To vytváří příležitost pro ty, kteří prodávají např. starší byty, kde je polohová renta, protože těchto je omezené množství.

7. Snížení rozdílu mezi nabízenou a prodejní cenou

Z dat realitního portálu Videobydleni.cz vyplývá, že v současné době mají prodávající asi o 25 % větší oči, než kolik opravdu za prodávanou nemovitost dostanou. Díky stále silné poptávce, která luxuje trh rychleji než se stačí nabídka na trh dostávat, je velmi pravděpodobné, že se bude snižovat rozdíl mezi nabízenou a prodejní cenou.

8. Šance pro domy za velkými městy

Díky nedostatku nejen nových nemovitostí v nabídce se poptávka postupně přelévá na periferie v okolí prosperujících aglomerací. To není případ jen středních Čech a Prahy, ale i dalších průmyslových zón v blízkosti větších měst. Do hledáčku kupujících se nyní dostávají i ty nemovitosti, které by za jiných okolností byly naprosto bez zájmu kupujících. Zkuste oslovit svého makléře, kolik je hodnota Vaší nemovitosti, třeba budete překvapeni.

9. Rekreační objekty

I ceny rekreačních objektů tento rok trhají rekordy. Zvýšená poptávka po chatách a chalupách způsobila, že v mnoha případech jejich majitelé přistoupili k přestavbě na celoroční možnost obývání a následného pronájmu. Mnoho investorů dnes vyhledává tyto chalupy ve stavu před rekonstrukcí s motivem rekonstruovat a buď se ziskem prodat, nebo si nemovitost ponechat a nabídnout k pronájmu. Tyto chalupy investorům nabízí mnohem vyšší návratnost vložených prostředků než bytové jednotky. Vlastníte-li nepoužívanou chatu nebo chalupu, je nejvyšší čas zkusit trh.

10. Ekonomika ČR

Poslední z důvodů, proč prodávat nyní, je čistě ekonomický. Dokud bude český nominální růst HDP vyšší než úroková sazba, bude nerealizovaný výnos z pořízení nemovitosti vyšší než nechat peníze ležet na bankovním účtu. Tento efekt způsobuje, že dnes do nemovitostí investují i lidé, kteří tuto variantu volí jako alternativu k důchodovému spoření. Platí tedy to, co říkal Vlk z Wall Street: „Když všichni kupují, Vy musíte prodávat.“

 

Autor: Jakub Veverka

Nabídka nemovitostí

Nové články