window-1148929_1280 (1)

Lepší zdraví bez respiračních problémů? Odpovědí jsou odvlhčovače, zvlhčovače a čističky

Komentáře: 0

Pokud v průběhu roku trpíte na respirační potíže, možná jste už přemýšleli nad tím, jaká je vlastně příčina a zda to lze ovlivnit. Za těmito problémy může do značné míry stát také nevhodná vlhkost v domě či bytě. Není pro nás totiž dobrý ani příliš vlhký, ani příliš suchý vzduch. V obou případech to s sebou přináší možná zdravotní rizika. U vlhkého vzduchu je to tvorba plísní, u příliš suchého vzduchu potom větší náchylnost naší sliznice k infekcím.

Proč může zvýšená vlhkost způsobit problémy?

Často jsou to především starší domy či byty, kde bývá obecně problém s vyšší vlhkostí. Zdivo v těchto domech má tendenci vlhnout, a to od podloží. Problémem také bývá, že sami celou situaci často ještě zhoršujeme nesprávným větráním. Třeba v zimě bychom měli větrat spíše nárazově, nikoliv dlouhou dobu. Pokud ale nic proti vlhkosti nepomáhá, určitě stojí za to zvážit odvlhčovače vzduchu. Ten pohlcuje vlhkost v místnosti a zabraňuje vzniku plísní. Póry plísní jsou nebezpečné, protože způsobují:

  • Respirační potíže
  • Alergické reakce

Záleží samozřejmě na tom, jak náchylný je konkrétní člověk na tyto alergeny. Každopádně to v žádném případě není zdraví prospěšné. Pokud se vám tedy projevuje plíseň na zdi, měli byste určitě jednat. U některých odvlhčovačů je součástí také ionizátor, který likviduje přímo zárodky plísní.

Lepší kvalita vzduchu

Už zmiňovaný ionizátor zlepšuje kvalitu vzduchu. Můžete si ale ještě pomoci čističkou. Čistička vzduchu je dnes velmi sofistikované zařízení, které odstraňuje ze vzduchu řadu dalších alergenů. Mohou to být třeba pyly nebo domácí prach.

Nebezpečná není jen vysoká vlhkost a možné alergické reakce, třeba na plísně, ale problémem může být také suchý vzduch. To je zase jiná situace, která ovšem může způsobit rovněž zdravotní problémy. Tady se vám bude hodit zvlhčovač. Některé zvlhčovače umí zvlhčovat i za pomoci esenciálních olejů.

Nabídka nemovitostí

Nové články