money-gf18d3d325_1280

Pozor na volbu fixace u hypoték. V budoucnu se může úvěr prodražit

Komentáře: 0

Při sjednávání hypotečního úvěru není dobré spoléhat jen na jednu věc. I když jí je úroková sazba. Důležité je plno dalších aspektů, jako například délka fixace, podmínka sjednání pojištění nebo zasílání výplaty na účet u dané banky. Zvážit je třeba všechno.

Například velmi důležité je, obezřetně volit fixační období u hypotečního úvěru. Podle mě ten, kdo si nyní zvolil fixaci na pět let, bude mít v budoucnu problémy. Nemovitostní trh má cyklus cca 10 let. Respektive dle historických dat cca 10 let roste, následně zkoriguje během roku, dvou. Pak následuje například stagnace, nebo opětovný růst. Nic neroste do nebe a korekce je běžnou součástí na téměř všech trzích,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel pro strategii Videobydleni.cz.

Úroky u hypotečních úvěrů jsou stále nízké a hypotéky relativně dostupné. Navíc vysoká inflace utvrzuje lidi v tom, že investice do nemovitostí je dobrou volbou.

Někdo by mohl říct, že na trhu existuje bublina a může se stát, že trh ještě 2 až 3 roky poroste, nebo bude stagnovat. Určitě se ale bude snižovat počet poskytnutých hypoték a trh se v řádu několika let zchladí. Co se stane se stoprocentní určitostí je, že normální čtyřčlenná rodina, která dnes má určitou úroveň příjmů a koupila si například byt 3+1 v Praze za sedm milionu a splátku hypotéky má do 30 tis./měsíčně, tak v případě, pětileté fixace, se jim splátka hypotéky zvýší minimálně o 50 procent,“ podotýká Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Uvedená predikce vychází z makrodat a hospodářského cyklu domácí a globální ekonomiky. „Momentálně máme konjunkturu, trh práce se přehřívá, na trhu je přebytek likvidity, je nedostatek stavebních materiálů, roste jádrová inflace a celkově se dá říci, že se ekonomiky v současné době přehřívají. Na toto budou národní banky v řádu jednotek let reagovat utahováním kohoutů, růstem základních sazeb, vypínáním kvantitativního uvolňování a dalšími kroky,“ předpovídá Veverka a dodává, že do pěti let se s vysokou pravděpodobností může stát, že úrokové sazby napříč státy mohou být klidně i ve výši 5 procent.

Což tedy způsobí, že hypotéky získané v letech 2020-2021 v úrovni sazeb 2-3 procent a určitou splátkou, po konci fixace budou mít možná dvojnásobnou výši oproti současnému stavu.

Proto je dobré v dnešní době, zvolit fixační období na 10 let i za cenu o něco vyšší úrokové sazby. Řešením na tento problém je určitě volit nákup nemovitosti skrze úvěr ze stavebního spoření, který nepodléhá fixačním trendům a úroková sazba není závislá na intervencích národní banky,“ uzavírá Veverka.

Nabídka nemovitostí

Nové články