house-1407562_1920

Proč je nyní ideální čas na koupi nového domu nebo bytu?

Komentáře: 0

Nemovitosti v České republice se stávají stále dostupnějšími, což vede ke zvyšování zájmu o nákup nebo pronájem nového bytu či domu. Úroková sazba sice velmi pomalu klesá pod 6%, ceny nemovitostí ale klesají rychleji a na trhu je cítit sílící aktivita. Klesající ceny nemovitostí reálně zlevňují měsíční splátku hypotéky, což mnoho zájemců vede k jednání.

Dle našich dat sledujeme za měsíc březen zvýšení zájmu o nákup bytu až o 15% meziměsíčně. Skutečná cena ale meziměsíčně stále v průměru klesá o 2,2 resp. 1,9%. Tyto údaje naznačují, že se český trh s nemovitostmi nachází v stabilizované poloze s mírným zlevňováním.

U rodinných domů je situace malinko náročnější vzhledem k přísným pravidlům získání hypotéky. Kategorie domů se stále propadá a to o výše uvedených 2,2% meziměsíčně. Hovoříme zde o nabídkových cenách. Realizační ceny se nachází o dalších 8-10% níže. Platí, že kdo nyní chce prodat rychle, musí přistoupit někdy až k 20% slevě. Tento fakt nahrává zájemcům, kteří si na prohlídkách hned ze startu říkají o 10% slevy, případně přichází se svými cenovými návrhy, které jsou hluboko pod cenami nabídkovými.

Kupující se nyní stali vládci trhu s nemovitostmi.

U kategorie chat a chalup též dochází k oživení. Jarní období motivuje lidi k pořízení či dlouhodobého pronájmu rekreačního objektu. Ceny v této kategorii se již ustálily, ale záleží na typu nemovitosti a lokalitě. Z našich dat vyplývá větší proklikovost u této kategorie až o 28% oproti zimnímu období. Nabídkové ceny stagnují. U chat a chalup můžeme ale očekávat mírný obrat směrem vzhůru vzhledem k narůstajícím cenám zahraničních zájezdů. Lidé s nižšími příjmy budou tento rok volit dovolenou v České republice.

Nabídka nemovitostí

Nové články