bed-945881_1280

Jak lépe spát a jak si nastavit telefon pro dobrý spánek?

Komentáře: 0

Spánek je nezbytným aspektem každodenního života, který má zásadní dopad na naše fyzické a duševní zdraví. Zatímco se může zdát lákavé snížit hodiny spánku ve prospěch jiných aktivit, pravidelný a kvalitní spánek je základem celkové pohody a výkonnosti.

Ideální délka spánku se může lišit v závislosti na věku a individuálních potřebách. Zatímco dospělí obvykle potřebují kolem 7 až 9 hodin spánku za noc, děti a dospívající mohou potřebovat až 10 hodin nebo více.

Fáze spánku

Spánek se skládá ze dvou hlavních typů: REM (rychlé pohyby očí) a NREM (ne-rapid eye movement), které se střídají v pravidelných intervalech během noci. NREM spánek se dále dělí na čtyři fáze, přičemž každá má své charakteristické vlnové vzory a hloubku.

 1. Fáze 1: Nastupuje při usínání, kdy se sníží aktivita mozku a tělo se začíná uvolňovat.
 2. Fáze 2: Dochází k poklesu tělesné teploty a srdeční frekvence, a vlnové vzory se zpomalují.
 3. Fáze 3 a 4: Označovány jako hluboký spánek, jsou klíčové pro fyzickou obnovu a regeneraci. V této fázi je obtížné probudit se.

REM spánek je charakterizován rychlými pohyby očí, zvýšenou mozkovou aktivitou a snovými vizemi. Tato fáze je spojena s ukládáním paměti a procesem učení.

Tipy pro dobrý spánek

Existuje několik opatření, která mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku:

 • Stabilní spánkový rozvrh: Snažte se držet pravidelný časový plán pro spaní a probouzení.
 • Vytvoření relaxačního prostředí: Ujistěte se, že máte v ložnici pohodlné a tiché prostředí pro spánek.
 • Omezte stimulaci před spaním: Zabraňte konzumaci kofeinu nebo alkoholu a omezte používání elektroniky před spaním.
 • Zdravý životní styl: Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava mohou také podpořit lepší spánek.

Jak nastavit mobilní telefon pro dobrý spánek?

Před spaním je vhodné upravit nastavení mobilního telefonu pro minimalizaci rušivých faktorů:

 • Noční režim: Některé telefony mají funkci nočního režimu, který snižuje modré světlo, což může pomoci stimulovat spánek.
 • Vypnutí upozornění: Ztlumte nebo úplně vypněte zvuková a světelná upozornění, abyste minimalizovali rušení během spánku.
 • Časovač usínání: Nastavte časovač na vypnutí telefonu před spaním, abyste podpořili relaxaci a připravili se na spánek.

Co je blokace modrého světla a jak jí nastavit?

Blokace modrého světla na telefonu je technologická funkce, která snižuje množství modrého světla emitovaného obrazovkou za účelem minimalizace rušivého vlivu tohoto světla na spánek. Modré světlo, které vychází z elektronických zařízení jako jsou mobilní telefony, tablety nebo počítače, může potlačit tvorbu hormonu melatoninu, který je klíčový pro usínání.

Funkce blokace modrého světla obvykle pracuje tím, že filtruje modré spektrum světla, které je považováno za nejrušivější pro spánek. To může být provedeno různými způsoby:

 1. Noční režim: Mnoho telefonů nabízí funkci nočního režimu, který automaticky snižuje intenzitu modrého světla obrazovky ve večerních hodinách. Tato funkce může být nastavena tak, aby se aktivovala automaticky podle času nebo slunečního západu.
 2. Aplikace třetích stran: Existují také aplikace, které umožňují ručně nastavit filtry modrého světla podle preferencí uživatele. Tyto aplikace mohou nabízet širší rozsah možností nastavení, jako je například úroveň filtru a harmonogram aktivace.
 3. Integrované systémové nastavení: Některé operační systémy, jako je například Android nebo iOS, mohou mít integrované možnosti nastavení pro blokaci modrého světla. Tyto možnosti se obvykle nacházejí v sekci pro nastavení displeje.

Pamatujte si, že kvalitní spánek je klíčem k celkovému zdraví a pohodě. S dodržováním zdravých spánkových návyků a vhodnými úpravami prostředí můžete dosáhnout lepšího spánku a tím i lepšího života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka nemovitostí

Nové články