koupelna6

Funkční a pohodlná koupelna: Jak jí vybavit a jaké doplňky zvolit

Komentáře: 0

Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v domě, kde začínáme a končíme svůj den. Funkčnost a pohodlí jsou klíčovými prvky, které by měly být zohledněny při jejím zařizování. Tento článek vám poskytne užitečné tipy a nápady, jak vytvořit koupelnu, která bude nejen praktická, ale i esteticky příjemná.

Výběr vybavení

 1. Sanitární zařízení: Základem každé koupelny je kvalitní sanitární zařízení. To zahrnuje toaletu, umyvadlo, vanu nebo sprchový kout. Při výběru se zaměřte na úsporné modely s nízkou spotřebou vody. Investujte do bezdotykových baterií a sprchových hlavic s různými režimy proudění vody pro maximální komfort.
  • Výška umyvadla: Ideální výška umyvadla by měla být přibližně 85-90 cm od podlahy. Tato výška je považována za ergonomickou a pohodlnou pro většinu lidí.
  • Výška toaletní mísy: Standardní výška toaletní mísy je kolem 40-45 cm. Pro osoby se sníženou pohyblivostí lze zvolit vyšší modely, které jsou snadněji přístupné.
 2. Úložné prostory: Úložné prostory jsou nezbytné pro udržení pořádku. Skříňky pod umyvadlem, vestavěné police a nástěnné skříňky mohou výrazně přispět k efektivnímu využití prostoru. Zvažte také zásuvky s organizéry, které pomohou udržet kosmetiku a další drobnosti na svém místě.
 3. Osvětlení: Správné osvětlení je klíčové pro funkčnost koupelny. Kombinujte přirozené světlo s umělým osvětlením. LED osvětlení kolem zrcadla je ideální pro líčení a holení. Nezapomeňte na centrální stropní světlo a případně i bodové osvětlení v sprchovém koutu.
  • Osvětlení zrcadla: Světlo by mělo být umístěno ve výšce očí, aby bylo zajištěno rovnoměrné osvětlení obličeje. Ideální je kombinace světel po stranách zrcadla a nad ním.

Volba barev

Barvy v koupelně mohou výrazně ovlivnit její atmosféru. Zde jsou některé tipy na výběr barev:

 1. Neutrální tóny: Bílá, šedá a béžová jsou klasické volby, které dodají koupelně čistý a moderní vzhled. Tyto barvy také opticky zvětšují prostor, což je ideální pro menší koupelny.
 2. Pastelové barvy: Pastelové odstíny modré, zelené nebo růžové mohou vytvořit uklidňující atmosféru. Tyto barvy jsou ideální pro relaxační koupelny a dobře se kombinují s přírodními materiály, jako je dřevo.
 3. Kontrastní kombinace: Pro odvážnější design můžete zkombinovat kontrastní barvy, jako je černá a bílá, nebo tmavě modrá s měděnými doplňky. Tyto kombinace dodají koupelně dramatický a luxusní vzhled.

Výběr doplňků

Doplňky mohou koupelnu oživit a dodat jí osobitý styl. Zde jsou některé návrhy:

 1. Textilie: Kvalitní ručníky a koupelnové předložky mohou dodat koupelně barevný akcent a měkkost. Zvolte textilie, které jsou nejen esteticky příjemné, ale i praktické a snadno udržovatelné.
 2. Dekorace: Zrcadla s ozdobnými rámy, živé rostliny a svíčky mohou koupelnu proměnit v oázu klidu. Rostliny navíc zlepšují kvalitu vzduchu a dodávají prostoru svěžest.
 3. Úložné koše a boxy: Stylové úložné koše a boxy jsou skvělým řešením pro organizaci kosmetiky, čisticích prostředků a dalších drobností. Zvolte materiály, které ladí s celkovým designem koupelny.

Moderní technologie v koupelně

Moderní technologie se stávají nedílnou součástí našich domovů a koupelny nejsou výjimkou. Technologie nejen zvyšují komfort a funkčnost, ale také přispívají k úsporám a udržitelnosti.

 1. Inteligentní zrcadla: Zrcadla s vestavěným LED osvětlením a dotykovými displeji umožňují zobrazení času, počasí a dokonce i zpráv. Některé modely mají integrované reproduktory a možnost připojení k chytrým telefonům.
 2. Chytré sprchy: Sprchové systémy s digitálním ovládáním umožňují nastavení přesné teploty a proudu vody. Některé chytré sprchy lze ovládat pomocí mobilních aplikací, což umožňuje naprogramovat různé režimy pro jednotlivé členy domácnosti.
 3. Bezdotykové technologie: Bezdotykové baterie a splachovací systémy výrazně zlepšují hygienu a snižují spotřebu vody. Tyto technologie jsou ideální pro domácnosti s dětmi nebo staršími osobami.
 4. Vyhřívané podlahy a ručníky: Systémy podlahového vytápění a vyhřívané držáky na ručníky zajišťují tepelný komfort, zejména v chladnějších měsících. Vyhřívané podlahy lze často naprogramovat tak, aby se zapnuly před vaším ranním vstáváním.
 5. Inteligentní úložné systémy: Nové úložné systémy s integrovaným osvětlením a senzory usnadňují přístup k vašim věcem. Například zásuvky, které se automaticky otevřou při přiblížení ruky, zvyšují pohodlí a praktičnost.

Závěrem, vytvoření funkční a pohodlné koupelny vyžaduje pečlivé plánování a výběr kvalitního vybavení a doplňků. Kombinace správných barev, praktických úložných řešení a moderních technologií může proměnit každou koupelnu v místo, kde se budete cítit opravdu dobře. Moderní technologie navíc přinášejí do našich koupelen nové možnosti, jak zlepšit komfort, efektivitu a celkovou kvalitu života.

Nabídka nemovitostí

Nové články