Modern kitchen interior in bright colors

Jak správně a efektivně čistit dřevěné podlahy: Průvodce péčí a údržbou

Komentáře: 0

Dřevěné podlahy jsou elegantním a trvanlivým doplňkem každého interiéru, ale aby zůstaly krásné a funkční po mnoho let, je nezbytné je správně udržovat a čistit. V tomto článku vám přinášíme ucelený návod na péči a údržbu dřevěných podlah, včetně praktických tipů a doporučení, která vám pomohou udržet vaše podlahy krásné po mnoho let.

Pravidelné zametání a vytírání

Pravidelné zametání nebo vytírání mikrovláknovým mopem je klíčem k udržení dřevěných podlah v dobrém stavu. Mikrovláknové mopy jsou jemné k povrchu dřeva a zároveň efektivně zachycují nečistoty a prach. Pokud preferujete zametání, použijte smeták s gumovými štětinami, který je bezpečný pro dřevěné povrchy.

Výběr správného čistícího prostředku

Pro efektivní čištění dřevěných podlah je důležité používat neagresivní čistící prostředek, který je doporučený pro konkrétní typ podlahy. Vyhněte se alkalickým a abrazivním čisticím prostředkům.

Vytírání jednou týdně

Dřevěné podlahy by měly být vytírány vlhkým mopem jednou týdně. Voda je přirozeným nepřítelem dřeva, proto je nutné používat co nejmenší množství vody. Ideální je stříkat čistící roztok přímo na hlavu mopu.

Pokyny pro čištění laminovaného dřeva

Laminované dřevěné podlahy poskytují krásu dřeva s výhodou snadné údržby. K čištění laminátu použijte prachovku, měkký kartáč nebo vysavač bez rotačního kartáče. Laminátové podlahy, které jsou odolné vůči vodě, mohou být otírány vlhkým mopem, ale opět platí, že voda by měla být použita minimálně.

Pokyny pro čištění masivního dřeva

Masivní dřevěné podlahy vyžadují specifický přístup k čištění a údržbě. Používejte měkký kartáč nebo vysavač bez rotačního kartáče. V případě rozlití je důležité okamžitě setřít tekutiny čistým bílým hadříkem. Tvrdé látky jako vosk nebo žvýkačka mohou být odstraněny ztvrdnutím ledem a opatrným seškrábáním plastovou škrabkou. Poté otřete oblast mírně vlhkým hadříkem.

Prevence poškození

Kromě pravidelného čištění je důležité přijmout preventivní opatření:

 • Podložky pod nábytek: Umístění plstěných podložek na nohy nábytku pomůže zabránit poškrábání podlahy.
 • Pozor na obuv a špatné pantofle: Dejte si pozor, ať vy nebo vaše návštěva nezvolí špatnou obuv, i obuví jako jsou různé podpatky, se může podlaha poškrábat.
 • Pravidelné lakování: Dřevěné podlahy by měly být lakovány každé 2-4 roky. Doporučuje se použít polyuretanový lak pro nejlepší ochranu.
 • Používání koberců: Koberce v místech s vysokou provozní zátěží mohou výrazně prodloužit životnost podlahy.
 • Okamžité utírání rozlitých tekutin: Jakékoli rozlité tekutiny by měly být okamžitě setřeny, aby nedošlo k poškození podlahy.

Jak opravit drobné poškození dřevěných podlah

Oprava škrábanců a drobných oděrek

 • Voskové tyčinky: Pro drobné škrábance můžete použít voskové tyčinky v barvě vaší podlahy. Tyto tyčinky jsou snadno dostupné v obchodech s domácími potřebami.
 • Retušovací fixy: Speciální fixy pro retušování dřeva jsou ideální pro menší škrábance. Stačí jemně přejet přes poškozené místo a škrábanec zmizí.
 • Olej na dřevo: Některé škrábance lze zamaskovat pomocí speciálních olejů na dřevo, které nejen opraví poškození, ale také dodají dřevu nový lesk.

Oprava hlubších poškození

 • Tmel na dřevo: Pro větší praskliny a díry je nejlepší použít tmel na dřevo, který po zaschnutí můžete obrousit a přelakovat.
 • Výměna poškozených prken: V případě větších poškození může být nutné vyměnit celé prkno. Tato operace vyžaduje určité dovednosti, takže pokud si nejste jistí, obraťte se na odborníka.

Jak se vyhnout běžným chybám při údržbě dřevěných podlah

 • Nepoužívejte příliš mnoho vody: Jak již bylo zmíněno, voda je nepřítelem dřeva. Vždy používejte vlhký, ne mokrý mop.
 • Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům: Agresivní chemikálie mohou poškodit povrch dřeva a způsobit jeho vyblednutí.
 • Pravidelné čištění: Nezanedbávejte pravidelné zametání a vytírání, aby se zabránilo hromadění nečistot, které mohou podlahu poškrábat.
 • Nepoužívejte parní mop na dřevěné podlahy: Parní mopy mohou způsobit poškození vodou a teplem.

Pravidelná péče a správné čistící techniky jsou klíčem k udržení dřevěných podlah v top stavu. Dodržováním výše uvedených doporučení můžete zajistit, že vaše podlahy budou nejen krásné, ale i trvanlivé. Pokud máte jakékoli dotazy nebo potřebujete další informace o produktech pro péči o dřevo, neváhejte navštívit místní specializovanou prodejnu, kde vám rádi poradí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka nemovitostí

Nové články