sick female coughing and has viral infection

Infekce: Příčiny, příznaky a nejlepší způsoby léčby

Komentáře: 0

Riziku infekce čelí náš organismus každý den. Zatímco drtivou většinu hrozeb zastaví imunitní systém ještě před tím, než v těle zvládnou napáchat škody, čas od času zvítězí viry a bakterie. Jaké konkrétně jsou příčiny infekce našeho organismu, jak problém včas odhalit a efektivně léčit?

Co v našem těle způsobuje infekci?

Hlavním viníkem infekce organismu jsou patogeny – drobné mikroorganismy, které se v našem těle začnou nekontrolovaně množit. Na vině mohou být konkrétně:

·        viry (typické pro chřipku nebo například koronavirus)

·        bakterie (např. streptokoky)

·        plísně (např. kvasinky rodu Candida)

·        paraziti (různí prvoci, červi apod.)

Značně se může lišit způsob, jakým se patogeny do našeho těla dostanou. Pravidelné chřipkové nebo koronavirové epidemie jsou zpravidla způsobeny kapénkovou infekcí. Infikovat se ale můžeme i skrz infikované tekutiny a potraviny, bodnutím hmyzem nebo například při nechráněném pohlavním styku.

Ohroženější skupinou jsou jedinci s oslabenou imunitou, rizikovými faktory jsou i únava, nedostatek spánku či například prochladnutí.

Od běžného nachlazení až po život ohrožující potíže

Infekce je obecným pojmem, za kterým se mohou skrývat různě závažné zdravotní problémy. Lokální infekci si můžete způsobit i v případě drobné oděrky, do které se dostanou bakterie. U takových případů zpravidla stačí přelepit místo náplastí Leukoplast a počkat pár dnů. Tělo si s problémem snadno poradí.

Plísňová onemocnění lze zpravidla řešit s pomocí mastiček, případně tablet. Ani tyto problémy vás ale zpravidla nevyřadí z běžného života.

Dobře známá jsou všem i virová onemocnění – chřipky nebo koronaviry. Nepatříte-li mezi ohrožené skupiny (senioři nebo lidé s oslabenou imunitou), zpravidla stačí několikadenní klidový režim a tělo nad infekcí snadno zvítězí.

Závažnější bakteriální infekce už zpravidla vyžadují návštěvu lékaře. Lehký zánět průdušek sice často dospělí zvládnout „vyležet“, dětem už se ale zpravidla předepisují antibiotika. Takřka vždy jsou pak antibiotika předepisována u zápalu plic či u angíny. Jde o onemocnění, která není radno podceňovat.

Další velkou kapitolou jsou komplikované infekce přenášené hmyzem, případně napadení parazity. Často může jít o onemocnění život ohrožující, zpočátku přitom může mít nevinnou podobu běžného nachlazení. Klíčovou roli hraje včasná návštěva lékaře, správná identifikace problému a zahájení vhodné léčby.

Jak infekci včas odhalit?

Vašemu organismu pomůže, pokud je infekce odhalena včas. Necítíte se dobře? Raději si naordinujte několik dní klidu. Přecházení infekce se vám může vymstít.

Objevit se mohou bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolest v krku, svědění, pálení či otoky. Záleží na tom, o jaký typ infekce se konkrétně jedná. Závažnější infekce mohou mít na první pohled skrytý průběh. Parazita může pomoci odhalit například hlý úbytek váhy nebo zhoršená kvalita vlasů, pleti či nehtů.

Prevence na prvním místě

Riziko infekce výrazně snížíte vhodnou prevencí. K preventivním opatřením se řadí například:

·        vhodné oblékání do aktuálního počasí

·        očkování

·        běžná hygiena včetně pravidelného mytí rukou

·        vyhýbání se kontaktu s nemocnými

·        užívání ochranných pomůcek (respirátor, rukavice, prezervativ, repelent apod. dle konkrétních rizik)

·        správné skladování a úprava potravin (parazité jsou často přenášeni konzumací syrového či špatně tepelně upraveného masa)

Nabídka nemovitostí

Nové články